KONFERENCJA NAUKOWO-DYDAKTYCZNA
POLSKIEGO TOWARZYSTWA NEOFILOLOGICZNEGO OLSZTYN 2024
Wydarzenia towarzyszące
Warsztaty dla nauczycieli języków obcych: 18 września 2024 roku
Warsztaty poprzedzi wykład plenarny prof. Anny Jaroszewskiej (Uniwersytet Warszawski) pt.
Ukryte w słowach i obrazach.
O aksjologicznym potencjale podręczników do nauki języka niemieckiego w czasach „płynnej nowoczesności”,
do udziału w którym zapraszamy nauczycieli
(godz. 9.30-10.30, Wydział Humanistyczny UWM w Olsztynie, ul. Obitza 1, Aula Dietrichów)
Rejestracja na warsztaty: do 5 lipca 2024 roku.
Warsztat nr 1 (12.00-12.45, 45 min., sala 109)
Prof. UAM, dr hab. Małgorzata Bielicka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Ilość i jakość inputu L1 i L2 na lekcji języka obcego
Opis: Celem warsztatu jest refleksja nad językiem używanym przez nauczycieli w różnych sytuacjach lekcyjnych. Zmierzać będziemy do odpowiedzi na następujące pytania:
• W jakich sytuacjach używamy w komunikacji klasowej języka ojczystego, a w jakich obcego?
• Jaki powinien być udział języka obcego w komunikacji klasowej?
• Czy chcielibyśmy zwiększyć udział języka obcego na lekcji? Jeśli tak, co przeszkadza nam w intensywniejszym stosowaniu języka obcego w komunikacji szkolnej?
• W jaki sposób możemy poszerzyć kompetencję językową potrzebną w komunikacji szkolnej na lekcji języka obcego?
W ostatniej części spotkania przedstawiony zostanie podręcznik pomagający nauczycielom języka niemieckiego w zwiększeniu ilości i jakości inputu, kierowanego do uczniów wszystkich poziomów nauczania.
Warsztat nr 2 (11.00-11.45, 45 min., sala 15/16)
Mgr Małgorzata Szablewska (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Terminologia i frazeologia języka prawniczego na przykładzie orzeczeń rozwodowych krajów niemieckojęzycznych
- materiał ćwiczeniowy
Opis: Przedmiotem warsztatów jest zaprezentowanie autorskich ćwiczeń z zastosowaniem terminologii i frazeologii języka prawniczego na przykładzie orzeczeń rozwodowych krajów niemieckojęzycznych. Ćwiczenia o różnym stopniu trudności oraz zróżnicowane pod względem merytorycznym pozwolą na opanowanie materiału w sposób efektywny.
Warsztat nr 3 (11.00-11.45, 45 min., sala 105)
Dr Weronika Krzebietke, Mgr Aneta Antokolska (Politechnika Poznańska)
Jak projektować zajęcia według modelu BOPPPS w oparciu o metodę Flip Blended Learning,
z wykorzystaniem tablicy Miro, narzędzia Mentimeter oraz platformy Edpuzzle
Opis: Metodologia Flip Blended Learning stanowi połączenie dwóch modeli nauczania: flipped classroom (odwrócona klasa) oraz blended learning (nauczanie hybrydowe, mieszane), która odpowiada na współczesne wyzwania edukacyjne, zarówno z perspektywy uczącego się, jak i nauczyciela. FBL łączy dwa aspekty blended learning, jakimi są tradycyjne spotkanie uczeń-nauczyciel podczas zajęć oraz materiał zadany wcześniej przez prowadzącego i dostępny online. FBL zmienia również tradycyjnie rozumianą sekwencję aktywności uczącego się, mającą miejsce w klasie oraz poza nią. Flip Blended Learning to również wykorzystanie wielu narzędzi cyfrowych, które mają za zadanie uatrakcyjnić przebieg zajęć, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom współczesnych pokoleń uczących się, ale również usprawnić proces przygotowania oraz realizacji zajęć z perspektywy nauczyciela. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się, jak przeorganizować zajęcia w tradycyjnie rozumianej klasie zgodnie z metodą Flip Blended Learning oraz modelem projektowania zajęć BOPPPS. Uczestnicy, wykonując jednocześnie zadania praktyczne, zapoznają się z zasadami korzystania z tablicy Miro, narzędzia Mentimeter oraz platformy Edpuzzle,
w celu zwiększenia atrakcyjności oraz efektywności zajęć. Po ukończeniu warsztatu osoby biorące w nim udział będą w stanie zaplanować oraz przeprowadzić własne zajęcia z wykorzystaniem powyższych metod i narzędzi.
Warsztat nr 4 (12.00-12.45, 45 min., sala 119)
Dr Czesław Kiński, Dr Jacek Łagun (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
Sztuczna inteligencja i prawdziwa edukacja: jak (nie) korzystać z AI podczas nauki języka obcego
Opis: Zastosowanie generatywnej sztucznej inteligencji (AI) w dziedzinie edukacji budzi wśród nauczycieli różnorodne uczucia. Z jednej strony, zauważamy podekscytowanie związane z nowymi możliwościami, z drugiej – niepokój dotyczący potencjalnej utraty zatrudnienia lub potrzeby adaptacji do zmian, do których nie zawsze czujemy się przekonani. Emocje te są często potęgowane przez doniesienia o “rewolucyjnym”, “nieodwracalnym”
i “nieuchronnym” wpływie na nasze życie. Podczas naszego spotkania skupimy się na tym, jak można wykorzystać możliwości AI nie tylko w nauczaniu języków obcych, ale również w szeroko pojętej edukacji, mającej na celu wszechstronny rozwój uczniów – emocjonalny, intelektualny oraz społeczny. Naszym zdaniem, efektywne wykorzystanie jakichkolwiek umiejętności lub możliwości wymaga świadomości, kiedy należy je stosować, a kiedy lepiej jest się powstrzymać. Dlatego też przedstawimy nie tylko sposoby na zastosowanie nowych rozwiązań
w klasie, ale pokażemy też, jak wykorzystać czas zaoszczędzony dzięki AI na inne działania. Na zakończenie sesji opowiemy o miejscu i roli nauczyciela w edukacji wspieranej przez AI.
Uwaga: opis warsztatu został (częściowo) napisany przez AI.
Warsztat nr 5 (12.00-12.45, 45 min., sala 15/16)
Dr Monika Cichmińska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
Mówienie na lekcji języka obcego - dlaczego warto i jak to robić skutecznie?
Opis: Umiejętność mówienia na lekcjach języka obcego jest nierzadko traktowana po macoszemu. Przyczyny podawane przez nauczycieli są różnorakie: struktura podręcznika, w którym mówienie jest na końcu, za mało czasu na lekcji, zbyt liczne grupy, skupienie się na pozostałych umiejętnościach przed egzaminem, i tak dalej. Na swojej sesji chciałabym pokazać, z jakich powodów warto jest ćwiczyć umiejętność mówienia regularnie. Za najważniejsze
z nich uważam aktywizację zasobów językowych oraz przygotowanie do kształcenia umiejętności pisania.
Uczestnicy warsztatów będą mieli także możliwość zapoznania się z nowoczesną pracownią językową,
która funkcjonuje w Katedrze Lingwistyki Stosowanej UWM w Olsztynie i w której kształcą się studentki i studenci kierunku lingwistyka w biznesie.